Vi opsamler cookies til at gøre oplevelsen bedre. Når du benytter vores website, giver du samtykke til anvendelsen af cookies. Læs mere.
Visualisér dit drømmegulv digitalt i dit eget værelse med vores rumdesigner.
Eg sanded
1744433
Classic 3060 planke Lak ekstramat
0 Papkasse available
Parador
| Dimension | 2,200 x 185 x 13 mm |
| Plankeformat | Planke |
| Sortering | Natur |
| Fas | 4-sidet minifas |
| Overfladebehandling | Ekstra mat lakfinish |
| Slidlag | 3,6 mm |
Anbefalet liste : Eg E003Klik for at se
Produktbeskrivelse
Parador Lamelparket Eg sanded planke Natur fra produktlinjen Classic 3060 lever op til de højeste krav til design og kvalitet og kan opfylde mange forskellige designønsker. Det førsteklasses lamelparketgulv med sin enestående overfladebehandling lakforseglet ekstramat skaber en helt særlig og naturlig atmosfære for alle boligmiljøer. Plankerne af kompromisløs kvalitet fås som planke i formatet 2200 x 185 x 13 mm. Den firesidede minifas understreger diskret hver enkelt planke og dermed trægulvets naturlighed.
Parador lamelparket Classic 3060, der kan lægges holdbart og stilfuldt, er takket være Automatic-Click-systemet med længde- og endestykkelåsning legende let at lægge. Den omgivende imprægnering af lamellerne og slidlagene sørger for en pålidelig kvældningsbeskyttelse. Slidlaget er ca. 3,6 mm højt. Dette lamelparketgulv er egnet til at lægge ovenpå gulvvarme. Producentens garanti er 25 år.
Til produktionen af Parador lamelparketgulvene i produktlinjen Classic 3060 bruges der overvejende træ fra bæredygtigt drevne kilder. Parador lamelparket har flere certificeringer.
Vores gulve er kendetegnet ved mange individuelle produktfordele, der giver dig vejledning, når du skal vælge dit yndlingsprodukt.
Produktets struktur
- Det øverste lag af massivt træ af høj kvalitet giver parketten sin karakteristiske og unikke overflade.
- Midterlaget af massivt nåletræ sikrer fremragende dimensionsstabilitet, selv under de højeste belastninger.
- Det intelligente kliksystem hjælper med hurtig installation og sikrer en sikker og præcist tilpasset forbindelsesstabilitet.
- Bagbeklædningen af gran understøtter den høje dimensionsstabilitet i hver enkelt planke.
Installation
Den korrekte lægning
Her finder du alle de tips og tricks, du skal bruge for problemfrit at lægge dit gulv.
Få mere at vide Tekniske detaljer
| Kategori | Lamelparket |
| Serie | Classic 3060 |
| Dimension | 2,200 x 185 x 13 mm |
| Plankeformat | Planke |
| Overfladebehandling | Ekstra mat lakfinish |
| Fas | 4-sidet minifas |
| Sortering | Natur |
| Produktets egenskaber | Automatic-Click system, Holdbar og formstabil, Dimensionsstabil, Gulvvarme/-køling, Ujævne underlag, Lydsvag og fodvarm, Velegnet til daglig brug og let at rengøre, Sund for boligen, Garanti 25 år, Garanti erhverv 10 år |
| Slidlag | 3,6 mm |
| Klikmekanik | Allround-Click®-System |
| Træ- og dekorationstype | Eg |
| Farve | lysebrun |
| Hårdhedsgrad | hård |
| m² per pakke | 3.663 |
| Indretningskategori | Træ |
Certifikater
Downloads
Kataloger
Tekniske datablade
Råd og tips






















