Vi opsamler cookies til at gøre oplevelsen bedre. Når du benytter vores website, giver du samtykke til anvendelsen af cookies. Læs mere.
Visualisér dit drømmegulv digitalt i dit eget værelse med vores rumdesigner.
Eg nougat
1739938
Trendtime 4 planke Mat lak
Parador
| Dimension | 2,010 x 160 x 13 mm |
| Plankeformat | Planke |
| Sortering | Living |
| Fas | 4-sidet minifas |
| Overfladebehandling | Lak forseglet mat |
| Slidlag | 3,6 mm |
Anbefalet liste : Eg E030Klik for at se
Produktbeskrivelse
Parador Lamelparket Eg nougat planke fra produktlinjen Trendtime 4 giver mulighed for trendbevidst indretning på højeste niveau. Det krævende design samt plankens overflade i lakforseglet mat i formatet 2010 x 160 x 13 mm gør dette lamelparketgulv til et ægte allround-produkt inden for enestående boligindretning. Sorteringen Living sørger for et bemærkelsesværdigt naturligt helhedsindtryk. En omgivende minifas afbryder udseendet af de lagte planker og understreger således den oprindelige karakter af et lamelparketgulv.
Takket være Automatic-Click-systemet med længde- og endestykkelåsning er plankerne legende lette at lægge. En omgivende lamel- og slidlagsimprægnering sørger for en pålidelig kvældningsbeskyttelse. Højden på slidlaget i massivt træ er ca. 3,6 mm. Gulvet holder sig formstabilt og føles behageligt og fodvarmt at gå på. Parador lamelparket Trendtime 4 er egnet til at lægge ovenpå gulvvarme. Producentgarantien på dette lamelparketgulv er 25 år.
Til produktionen af Parador lamelparketgulvene i produktlinjen Trendtime bruges der overvejende træ fra bæredygtigt drevne kilder. Parador lamelparket har flere certificeringer.
Vores gulve er kendetegnet ved mange individuelle produktfordele, der giver dig vejledning, når du skal vælge dit yndlingsprodukt.
Produktets struktur
- Det øverste lag af massivt træ af høj kvalitet giver parketten sin karakteristiske og unikke overflade.
- Midterlaget af massivt nåletræ sikrer fremragende dimensionsstabilitet, selv under de højeste belastninger.
- Det intelligente kliksystem hjælper med hurtig installation og sikrer en sikker og præcist tilpasset forbindelsesstabilitet.
- Bagbeklædningen af gran understøtter den høje dimensionsstabilitet i hver enkelt planke.
Installation
Den korrekte lægning
Her finder du alle de tips og tricks, du skal bruge for problemfrit at lægge dit gulv.
Få mere at vide Tekniske detaljer
| Kategori | Lamelparket |
| Serie | Trendtime 4 |
| Dimension | 2,010 x 160 x 13 mm |
| Plankeformat | Planke |
| Overfladebehandling | Lak forseglet mat |
| Fas | 4-sidet minifas |
| Sortering | Living |
| Produktets egenskaber | Automatic-Click system, Holdbar og formstabil, Dimensionsstabil, Gulvvarme/-køling, Ujævne underlag, Lydsvag og fodvarm, Velegnet til daglig brug og let at rengøre, Sund for boligen, Garanti 25 år, Garanti erhverv 10 år |
| Slidlag | 3,6 mm |
| Klikmekanik | Allround-Click®-System |
| Træ- og dekorationstype | Eg |
| Farve | brun |
| Hårdhedsgrad | hård |
| m² per pakke | 2.894 |
| Indretningskategori | Træ |
| Tilgængelighed | Beschikbaar |
Certifikater
Downloads
Kataloger
Tekniske datablade
Råd og tips






















