Vi använder cookies för att göra din upplevelse bättre. För att följa det nya direktivet om e-integritet, behöver vi be om ditt medgivande att sätta cookies. Läs mer.
Visualisera ditt drömgolv digitalt i ditt eget rum med vår rumsdesigner.
Ek
1744417
Classic 3060 breda golvtiljor Lackförseglad extra matt professional
Parador
| Dimension | 2,200 x 185 x 13 mm |
| Plankformat | Breda golvtiljor |
| Sortering | Natur |
| Fogbild | 4-sidig minifas |
| Ytbehandling | Lacktätad professionell |
| Slitskikt | 3,6 mm |
Senaste rekommendationen : Ek E001Klicka här för att visa
Produktbeskrivning
Parador Parkett Ek breda golvtiljor Natur ur produktlinjen Classic 3060 tillgodoser de högsta anspråken på design och kvalitet och kan motsvara en mångfald gestaltningsönskemål. Det högvärdiga parkettgolvet med sin utomordentliga ytförädling lackförseglat extramatt professional skapar för varje bostadsmiljö en alldeles särskild och naturlig atmosfär. Tiljorna av kompromisslös kvalitet finns som breda golvtiljor i formatet 2200 x 185 x 13 mm. Den fyrasidiga minifasen betonar diskret varje enskild tilja och understryker därmed trägolvets naturlighet. Parador Parkett Classic 3060 är hållbar och stilfull i läggningen och kan tack vare Automatic-Click-systemet lekande lätt läggas med låsning längs med kanterna och på huvudändarna. Lamellernas och täcklagrens runtomgående impregnering sörjer för ett tillförlitligt svällningsskydd. Täcklagret är ca 3,6 mm tjockt. Detta parkettgolv lämpar sig för läggning på golvvärmesystem. Tillverkargarantin uppgår till 25 år.För produktion av Parador parkettgolv i produktlinjen Classic 3060 används företrädesvis trä från hållbart brukade källor. Parador Parkett är flerfaldigt certifierad.
Våra golv kännetecknas av många individuella produktfördelar som ger dig vägledning när du ska välja din favoritprodukt.
Produktens struktur
- Det översta lagret av högkvalitativt massivt trä ger parketten dess karakteristiska och unika yta.
- Mittskiktet av massivt barrträ ger utmärkt dimensionsstabilitet även under de högsta belastningarna.
- Det intelligenta klicksystemet hjälper till med snabb installation och säkerställer en säker och exakt passande anslutningsstabilitet.
- Granstommen stöder den höga dimensionsstabiliteten hos varje enskild planka.
Installation
Den korrekta monteringen
Här hittar du alla tips och tricks du behöver för att lägga golvet problemfritt.
Läs mer Tekniska detaljer
| Kategori | Parkett |
| Serie | Classic 3060 |
| Dimension | 2,200 x 185 x 13 mm |
| Plankformat | Breda golvtiljor |
| Ytbehandling | Lacktätad professionell |
| Fogbild | 4-sidig minifas |
| Linked Variations | 1744417,1518124,1518125,1739903,1744433 |
| Sortering | Natur |
| Produktens egenskaper | Automatic-Click system, Långlivad och formstabil, Dimensionsstabil, Golvvärme/-kylning, Ojämna underlag, Tyst och fotvarm, Lämplig för daglig användning och lätt att rengöra, Friskt boendeklimat, Garanti 25 år, Garanti kommersiellt 10 år |
| Slitskikt | 3,6 mm |
| Klickmekanik | Allround-Click®-System |
| Trä- och inredningstyp | Ek |
| Färg | ljusbrun |
| Hårdhetsgrad | hård |
| m² per paket | 3,663 |
| Inredningskategori | Trä |
| Tillgänglighet | Tillgänglig |
Certifikat
Nedladdningar
Kataloger
Tekniska datablad
Läggningsanvisning






















