Vi använder cookies för att göra din upplevelse bättre. För att följa det nya direktivet om e-integritet, behöver vi be om ditt medgivande att sätta cookies. Läs mer.
Visualisera ditt drömgolv digitalt i ditt eget rum med vår rumsdesigner.
Ek Favo brunet
1751346
Harmonia breda golvtiljor Authentico Lackförseglad extra matt
Parador
| Dimension | 2,200 x 185 x 13 mm |
| Plankformat | Breda golvtiljor |
| Sortering | Natur |
| Fogbild | 4-sidig fas |
| Ytbehandling | Extra matt lackfinish |
| Slitskikt | 3,6 mm |
Senaste rekommendationen : Uni vit/Rostfritt stålKlicka här för att visa
Produktbeskrivning
Med Favo i ek Brunet får rummet en intensivt varm atmosfär som tack vare den ultramatta, lackerade och förseglade ytan utstrålar modern lugn. Sorteringen Natur visar träet i ett autentiskt uttryck, medan SurfaceONE™ subtilt framhäver den fina, kännbar reliefen i ytan. Det långa plankformatet på 2200 × 185 × 13 mm förstärker rummets djup och struktureras tydligt genom den fyrsidiga V-fasen. Med ett slitskikt på 3,6 mm, hög dimensionsstabilitet och en hållbar, formstabil konstruktion är Brunet idealiskt för ytor med hög belastning. Golvet är naturligt, hälsosamt, tyst och varmt att gå på och skapar en behaglig rumsupplevelse. Svällskydd och en lättskött yta gör det särskilt lämpat för daglig användning. I denna beskrivning anges medvetet endast en garanti: 25 år för privat bostadsbruk, vilket understryker produktens höga kvalitet. Installationen sker snabbt och rent med Parador Automatic-Click-systemet. Ett golv för dig som vill kombinera mörk naturlighet med teknisk tillförlitlighet.
Våra golv kännetecknas av många individuella produktfördelar som ger dig vägledning när du ska välja din favoritprodukt.
Produktens struktur
- Högkvalitativt ytskikt av massivt trä, förädlat med SurfaceONE™-teknologi för en karaktäristisk yta.
- Mittskiktet av massivt barrträ ger utmärkt dimensionsstabilitet även under de högsta belastningarna.
- Det intelligenta klicksystemet hjälper till med snabb installation och säkerställer en säker och exakt passande anslutningsstabilitet.
- Granstommen stöder den höga dimensionsstabiliteten hos varje enskild planka.
Installation
Den korrekta monteringen
Här hittar du alla tips och tricks du behöver för att lägga golvet problemfritt.
Läs mer Tekniska detaljer
| Kategori | Parkett |
| Serie | Harmonia |
| Dimension | 2,200 x 185 x 13 mm |
| Plankformat | Breda golvtiljor |
| Ytbehandling | Extra matt lackfinish |
| Fogbild | 4-sidig fas |
| Linked Variations | 1751346,1751965,1751966,1751967,1751968,1751969,1751970 |
| Sortering | Natur |
| Produktens egenskaper | Automatic-Click system, Långlivad och formstabil, Dimensionsstabil, Golvvärme/-kylning, Ojämna underlag, Tyst och fotvarm, Lämplig för daglig användning och lätt att rengöra, Friskt boendeklimat, Garanti 25 år, Garanti kommersiellt 10 år, Innovativ SurfaceONE™-teknik för ytor med hantverksmässigt utseende , Unik karaktär |
| Slitskikt | 3,6 mm |
| Klickmekanik | Allround-Click®-System |
| Trä- och inredningstyp | Ek |
| Färg | brun |
| Ytans struktur | Authentico |
| Hårdhetsgrad | hård |
| m² per paket | 3.663 |
| Inredningskategori | Trä |
| Tillgänglighet | Tillgänglig |
Certifikat
Nedladdningar
Kataloger
Tekniska datablad
Guidebok






























