Vi använder cookies för att göra din upplevelse bättre. För att följa det nya direktivet om e-integritet, behöver vi be om ditt medgivande att sätta cookies. Läs mer.
Visualisera ditt drömgolv digitalt i ditt eget rum med vår rumsdesigner.
Ek
1518262
Basic 11-5 breda golvtiljor Naturoljad
Parador
| Dimension | 2,200 x 185 x 11.5 mm |
| Plankformat | Breda golvtiljor |
| Sortering | Natur |
| Fogbild | 4-sidig minifas |
| Ytbehandling | Naturligt oljad |
| Slitskikt | 2,5 mm |
Senaste rekommendationen : Ek E001Klicka här för att visa
Produktbeskrivning
Parador Parkett Ek breda golvtiljor ur produktlinjen Basic 11-5 är ett attraktivt parkettgolv med täcklager av massivt trä i naturoljat, som möjliggör en prismedveten inredning med individuella och högvärdiga parkettgolv. Naturprodukten tål vardagens påfrestningar och är lättskött samt erbjuder en mångfald utformningsspelrum. Denna Parador Parkett ur produktlinjen Basic 11-5 finns med breda golvtiljor i formatet 2200 x 185 x 11,5 mm. Plankorna har en minifas runtom som på ett fint sätt bryter de utlagda plankornas utseende och understryker känslan av ett typiskt parkettgolv. Sorteringen Classic uppvisar ett levande spektrum mellan ett harmoniskt-naturligt och obändigt intryck. Parador Parkett Basic 11-5 har ett Automatic-Click-system och kan – även tack vare den låga monteringshöjden på 11,5 mm läggas lekande lätt. Täcklagret är ca 2,5 mm tjockt. Parkettgolvet lämpar sig till och med för läggning på golvvärmesystem. På grund av en omslutande lamell- och täcklagerimpregnering har detta golv ett tillförlitligt svällningsskydd. Det beviljas en tillverkargaranti på tio år.
Våra golv kännetecknas av många individuella produktfördelar som ger dig vägledning när du ska välja din favoritprodukt.
Produktens struktur
- Det översta lagret av högkvalitativt massivt trä ger parketten dess karakteristiska och unika yta.
- Mittskiktet av massivt barrträ ger utmärkt dimensionsstabilitet även under de högsta belastningarna.
- Det intelligenta klicksystemet hjälper till med snabb installation och säkerställer en säker och exakt passande anslutningsstabilitet.
- Granstommen stöder den höga dimensionsstabiliteten hos varje enskild planka.
Installation
Den korrekta monteringen
Här hittar du alla tips och tricks du behöver för att lägga golvet problemfritt.
Läs mer Tekniska detaljer
| Kategori | Parkett |
| Serie | Basic 11-5 |
| Dimension | 2,200 x 185 x 11.5 mm |
| Plankformat | Breda golvtiljor |
| Ytbehandling | Naturligt oljad |
| Fogbild | 4-sidig minifas |
| Sortering | Natur |
| Produktens egenskaper | Automatic-Click system, Långlivad och formstabil, Dimensionsstabil, Golvvärme/-kylning, Ojämna underlag, Tyst och fotvarm, Lämplig för daglig användning och lätt att rengöra, Friskt boendeklimat, Garanti kommersiellt 5 år |
| Slitskikt | 2,5 mm |
| Klickmekanik | Allround-Click®-System |
| Trä- och inredningstyp | Ek |
| Färg | ljusbrun |
| Hårdhetsgrad | hård |
| m² per paket | 4.07 |
| Inredningskategori | Trä |
| Tillgänglighet | Tillgänglig |
Certifikat
Nedladdningar
Kataloger
Tekniska datablad
Guidebok





















