Vi använder cookies för att göra din upplevelse bättre. För att följa det nya direktivet om e-integritet, behöver vi be om ditt medgivande att sätta cookies. Läs mer.
Visualisera ditt drömgolv digitalt i ditt eget rum med vår rumsdesigner.
Ek
1601582
Trendtime 3 fiskbens Lackförseglad matt
Parador
| Dimension | 570 x 95 x 10.5 mm |
| Plankformat | Fiskbens |
| Sortering | Living |
| Fogbild | 4-sidig minifas |
| Ytbehandling | Lack förseglad matt |
| Slitskikt | 2,5 mm |
Senaste rekommendationen : Ek E001Klicka här för att visa
Produktbeskrivning
Parador Parkett Ek breda golvtiljor ur produktlinjen Trendtime 3 står för särskilt högvärdigt och angenämt boende. Detta ädla parkettgolv finns som stav i formatet 570 x 95 x 10,5 mm och utmärker sig genom användningen av högvärdigt ekträ. Golv med det traditionella fiskbensmönstret hör till de just nu populäraste trenderna inom golvgestaltning. Täcklagret av massivt trä i sorteringen Living är lackförseglat matt och utmärker sig genom en livfull optik, som understryker träets obändiga karaktär. Golv ur produktlinjen Trendtime 3 har en minifas runtom som på ett fint sätt bryter av de utlagda plankornas utseende och därmed ger en traditionell parkett-upplevelse.
Tack vare det innovativa Allround-Click-systemet kan Parador Parkett ur produktlinjen Trendtime 3 läggas lekande lätt – även på golvvärmesystem. Höger- och vänsterstavar behövs inte. Parketten förblir formstabilt och förmedlar en angenäm och fotvarm gångkänsla. Täcklagrets tjocklek är ca 2,5 mm. En omslutande lamell- och täcklagerimpregnering sörjer för tillförlitligt svällningsskydd och för mycket glädje med detta parkettgolv, för vilket huvudsakligen trä från hållbart brukade källor används. Tillverkargarantin på detta golv uppgår till 25 år.
Våra golv kännetecknas av många individuella produktfördelar som ger dig vägledning när du ska välja din favoritprodukt.
Produktens struktur
- Det översta lagret av högkvalitativt massivt trä ger parketten dess karakteristiska och unika yta.
- Mittskiktet av massivt barrträ ger utmärkt dimensionsstabilitet även under de högsta belastningarna.
- Det intelligenta klicksystemet hjälper till med snabb installation och säkerställer en säker och exakt passande anslutningsstabilitet.
- Granstommen stöder den höga dimensionsstabiliteten hos varje enskild planka.
Installation
Den korrekta monteringen
Här hittar du alla tips och tricks du behöver för att lägga golvet problemfritt.
Läs mer Tekniska detaljer
| Kategori | Parkett |
| Serie | Trendtime 3 |
| Dimension | 570 x 95 x 10.5 mm |
| Plankformat | Fiskbens |
| Ytbehandling | Lack förseglad matt |
| Fogbild | 4-sidig minifas |
| Linked Variations | 1601582,1601580,1739932,1739933,1739935 |
| Sortering | Living |
| Produktens egenskaper | Allround-Click system, Långlivad och formstabil, Dimensionsstabil, Golvvärme/-kylning, Ojämna underlag, Tyst och fotvarm, Lämplig för daglig användning och lätt att rengöra, Friskt boendeklimat, Garanti 25 år, Garanti kommersiellt 10 år |
| Slitskikt | 2,5 mm |
| Trä- och inredningstyp | Ek |
| Färg | ljusbrun |
| Hårdhetsgrad | hård |
| m² per paket | 1,083 |
| Inredningskategori | Trä |
Certifikat
Nedladdningar
Kataloger
Tekniska datablad
Läggningsanvisning






















