Vi använder cookies för att göra din upplevelse bättre. För att följa det nya direktivet om e-integritet, behöver vi be om ditt medgivande att sätta cookies. Läs mer.
Visualisera ditt drömgolv digitalt i ditt eget rum med vår rumsdesigner.
Ek Savanna
1751111
Maradune breda golvtiljor Authentico Naturoljat plus
Parador
| Dimension | 2,200 x 185 x 13 mm |
| Plankformat | Breda golvtiljor |
| Sortering | Rustikal |
| Fogbild | 4-sidig fas |
| Ytbehandling | Naturligt oljad plus |
| Slitskikt | 3,6 mm |
Senaste rekommendationen : Ek E001Klicka här för att visa
Produktbeskrivning
Parador trægulv Eg Savanna bredplanke fra Trendtime 8-produktlinjen er et elegant trægulv med et massivt egetræs-toplag, der gør designdrømme til virkelighed. Overfladen har en naturlig olieret plus-finish. Som planke i formatet 2200 x 185 x 13 mm smelter parketten harmonisk ind i opholdsrum og skaber en naturlig atmosfære. Rusitkal-sorteringen har et livligt spektrum mellem et harmonisk, naturligt og rustikt look. De subtile træk ved en delvis savet struktur i kombination med høvlede bølger, der griber ind i hinanden, kendetegner dette ekstraordinære gulv og antyder, at de enkelte planker er håndlavede. En dyb børstning på hele overfladen fremhæver desuden træets egenskaber og den dyrkede egetræsstruktur. Afhængigt af vinklen og intensiteten af det indfaldende lys fremhæves overfladen i forskellig grad og er nogle gange mere, nogle gange mindre fremtrædende. 4-sidet fasen fremhæver hver enkelt planke og forstærker visuelt dens rumlige effekt. Resultatet er en harmonisk overflade. Et automatisk kliksystem med længde- og endekantlåsning sørger for, at Parador trægulve fra Trendtime 8-produktlinjen er særligt nemme at lægge. Slidlaget er ca. 3,6 mm tykt. Trægulve fra Parador er velegnede til lægning over gulvvarme. Garantiperioden fra Parador er 25 år. Der anvendes hovedsageligt træ fra bæredygtigt forvaltede kilder til produktionen af Parador trægulve. Parador trægulve er Made in Austria og har flere certificeringer.
Våra golv kännetecknas av många individuella produktfördelar som ger dig vägledning när du ska välja din favoritprodukt.
Produktens struktur
- Det översta lagret av högkvalitativt massivt trä ger parketten dess karakteristiska och unika yta.
- Mittskiktet av massivt barrträ ger utmärkt dimensionsstabilitet även under de högsta belastningarna.
- Det intelligenta klicksystemet hjälper till med snabb installation och säkerställer en säker och exakt passande anslutningsstabilitet.
- Granstommen stöder den höga dimensionsstabiliteten hos varje enskild planka.
Installation
Den korrekta monteringen
Här hittar du alla tips och tricks du behöver för att lägga golvet problemfritt.
Läs mer Tekniska detaljer
| Kategori | Parkett |
| Serie | Maradune |
| Dimension | 2,200 x 185 x 13 mm |
| Plankformat | Breda golvtiljor |
| Ytbehandling | Naturligt oljad plus |
| Fogbild | 4-sidig fas |
| Linked Variations | 1751111,1751300,1751301,1751302,1751304 |
| Sortering | Rustikal |
| Produktens egenskaper | Automatic-Click system, Långlivad och formstabil, Dimensionsstabil, Golvvärme/-kylning, Ojämna underlag, Tyst och fotvarm, Lämplig för daglig användning och lätt att rengöra, Friskt boendeklimat, Garanti 25 år, Garanti kommersiellt 10 år, Ytor som ser ut att vara handbearbetade, Innovativ SurfaceONE™-teknik för ytor med hantverksmässigt utseende , Unik karaktär |
| Slitskikt | 3,6 mm |
| Klickmekanik | Allround-Click®-System |
| Trä- och inredningstyp | Ek |
| Färg | brun |
| Ytans struktur | Authentico |
| Hårdhetsgrad | hård |
| m² per paket | 3.663 |
| Inredningskategori | Trä |
| Tillgänglighet | Tillgänglig |
Certifikat
Nedladdningar
Kataloger
Tekniska datablad
Guidebok
























